thumb_IMG_0394_1024_edited.jpg

WINTER 2021-22 LEAGUE

CHAMPIONSHIP WEEKEND Schedule 
 

Saturday January 15 @ Shooting Lab 722 E Ridgewood Ave

Game Day 7

  • 11:00 am Kindergarten division Eastern Conf vs Western Conf

  • 11:50 am Kinder /1st grade division Eastern Conf vs Western Conf

  • 12:40 pm 2nd grade division Eastern Conference NETS vs Western Conference PORTLAND (Semi Final Game)

  • 1:30 pm 2nd grade division Western Conference SUNS vs Eastern Conference NETS (Semi Final Game)

  • 2:20 pm 3rd/4th grade division Eastern Conference Knicks vs Western Conference Warriors (Semi Final Game)

  • 3:10 pm 3rd/4th grade division Eastern Conference Celtics vs Western Conference Lakers (Semi Final Game)

  • 4:00 pm  5th / 6th / 7th grade division Mackzum vs Thunder

  • 4:50 pm 5th / 6th / 7th grade division Heat vs Thunder

 

Sunday January 16 @ Shooting Lab 722 E Ridgewood Ave

Game Day 8

  • 12:00 pm Kindergarten division Eastern Conf vs Western Conf CHAMPIONSHIP GAME

  • 12:50 pm Kinder /1st grade division Eastern Conf vs Western Conf CHAMPIONSHIP GAME

  • 1:40 pm 2nd grade division CHAMPIONSHIP GAME (Winner Saturday 12:40 pm game vs Winner Saturday 1:30 pm game)

  • 2:30 pm 2nd grade division CONSOLATION GAME (Loser Saturday 12:40 pm game vs Loser Saturday 1:30 pm game)

  • 3:20 pm 3rd/4th grade division CHAMPIONSHIP GAME (Winner Saturday 2:20 pm game vs Winner Saturday 3:10 pm game)

  • 4:10 pm 3rd/4th grade division CONSOLATION GAME (Loser Saturday 2:20 pm game vs Loser Saturday 3:10 pm game)

  • 5:00 pm  5th / 6th / 7th grade division Mackzum vs Thunder (Semi Final Game)

  • 5:50 pm 5th / 6th / 7th grade division Heat vs Winner of 4:00 pm game CHAMPIONSHIP GAME

​​​​

Kindergarten Division

 

Kinder Eastern Conference

  1. Dean Daffron

  2. Dylan Van Cleve 

  3. Liam Harrison

  4. Noah Park

  5. Avery McCormack

  6. Jane Tierney

  7. Parker Fox

  8. James Hickey

  9. Jagger Kaschenbach

  10. Victor Georgescu


Kinder Western Conference 

  1. Ayan Sikder

  2. Kane Arillo - Coach

  3. Caroline Heighington

  4. Charlie Pengitore

  5. Thomas St. John

  6. Bryson McCourt

  7. Will Pietragallo - Coach

  8. Julian Parent

  9. Calvin Hornby

  10. TJ DiMattina

  11. Gavin DeSisto

 

K/1st Grade Division

K/1st Eastern Conference

  1. Giancarlo Ramos

  2. Maren Lamoriello

  3. Joseph Muselli

  4. Kenneth Muselli

  5. Cole Parrinello

  6. Bryce Tully

  7. Jack Garry 

  8. Ben Zangrilli

  9. Colton Flynn

  10. Mason Monroe

 

K/1st Western Conference

  1. Jackson Stern

  2. Emerson DeVoe

  3. Donovan King

  4. Luke Wilson

  5. Lincoln Lopriore 

  6. Rex Chepucavage 

  7. Henry Balagat

  8. Benjamin Aliberti

  9. Grayson Song

  10. William Kuhnel

 

2nd Grade Division

2nd Eastern Conference (NETS)

  1. Ryan St. John

  2. James Feeney - Coach

  3. Lincoln Creller

  4. Finnigan IULA

  5. Whit Vermylen

  6. Riley Everett 

  7. Quinn Johnson 

  8. Antony Valenta

  9. Addison Chin


2nd Western Conference (Portland)

  1. Charlie O'Keeffe

  2. Jack Lopez

  3. Brendan Lacey

  4. Evelyn Sikora

  5. Audrey Heighington

  6. Greyson Vartughian

  7. Emmett Mulkeen

  8. Daniel Amorosa

  9. Ryan Bonville


2nd Western Conference (SUNS) 

  1. James Judge

  2. Kyan Hornby

  3. Elvis Sharkey - Coach

  4. Sam Heistein

  5. Blake ARILLO - Coach

  6. Connor Kirby

  7. Lucas Chin

  8. Ryan Carr

  9. Declan Brennan

  10. Jude Parent
     

3rd/4th Grade Division

3rd/4th Eastern Conference (Knicks) 

  1. Addison Dacruz

  2. Graham Brown

  3. Richard Fogarty

  4. Owen Geraghty.

  5. Willow Geraghty.

  6. Isla Kurdali

  7. Nate Alepa - Coach

  8. Eli Ozburn

  9. Silvia Kaestner

  10. Grayson Atlas

 

3rd/4th Western Conference (Lakers)

  1. Everett DeVoe

  2. Declan Mulkeen

  3. Shilpi Agarwal

  4. Emily McClosky

  5. ALEXANDRA Van Cleve

  6. Enayah Umar 

  7. Chloe Rosen

  8. Dylan Fallin

  9. Nate Kuhnel

 

3rd/4th Eastern Conference (Celtics)

  1. Reese Roy

  2. Cash Creller

  3. Alexander Aliberti

  4. Brendan Houba

  5. Ryan Maher

  6. Jack Beckerman

  7. Jack Grossman

  8. Matthew Montone

  9. Austin McDermott 

  10. Alden Twilliger

 

3rd/4th Western Conference (Warriors)

  1. Dylan DeSisto

  2. Deniz Serbes

  3. Shaazil Malik

  4. Luke Smith

  5. Morgan Ly

  6. Victoria Parrinello

  7. Madison Barnes

  8. Obie Vermylen

  9. Morgan McGoldrick

 

5th/6th/7th Grade Division

5th/6th/7th Eastern Conference - Team Mackzum 

  1. Jack Carucci

  2. Christian Galarza

  3. Leo Maggio

  4. Isaac Kurzrok

  5. Dylan Mackzum  - Coach

  6. James Drenth

  7. Eli Bluemke

  8. Luke Chudy

  9. Dawson Lem

 

5th/6th/7th Western Conference (THUNDER)

  1. Maddy DeSheplo

  2. Rustem Ljesnjanin

  3. Marcus Malkin

  4. Rylan Aarons

  5. Zavier Miller

  6. Cayden Cho

  7. Karl Gudmann

  8. Kellan Aarons

  9. Devin Alex

  10. Andrew John

 

5th/6th/7th Eastern Conference (Heat)

  1. Christopher Elieh

  2. Lenny DeSheplo

  3. Charlie Fieldsend

  4. Derin Oral

  5. Neihmiah Jones

  6. Ari Berman

  7. Christian Kurian

  8. Scott Houba

  9. Oliver Stimpfle

  10. Ibrahim Mahmood
     

Saturday December 4 @ Shooting Lab 722 E Ridgewood Ave

PRACTICE/CLINIC

  • 11:00 am Kindergarten (Both teams)

  • 11:50 am Kinder /1st grade division (Both Teams)

  • 12:40 pm 2nd grade division Eastern Conference NETS & Western Conference PORTLAND

  • 1:30 pm 2nd grade division Western Conference SUNS

  • 2:20 pm 3rd/4th grade division Eastern Conference Knicks, Western Conference Lakers

  • 3:10 pm 3rd/4th grade division Eastern Conference CelticsWestern Conference Warriors

  • 4:00 pm 5th / 6th / 7th grade division Team Mackzum 

  • 4:50 pm 5th / 6th / 7th grade division Heat and Thunder


Sunday December 5 @ Shooting Lab 722 E Ridgewood Ave

PRACTICE/CLINIC

  • 11:30 am Kindergarten (Both teams)

  • 12:20 pm Kinder/1st grade division (Both Teams)

  • 1:10 pm 2nd grade division Eastern Conference NETS , Western Conference PORTLAND

  • 2:00 pm 2nd grade division Western Conference SUNS

  • 2:50 pm 3rd/4th grade division Eastern Conference Knicks, Western Conference Lakers

  • 3:40 pm 3rd/4th grade division Eastern Conference CelticsWestern Conference Warriors

  • 4:30 pm 5th / 6th / 7th grade division Team Mackzum 

  • 5:20 pm 5th / 6th / 7th grade division Heat and Thunder

 

Saturday December 11 @ Shooting Lab 722 E Ridgewood Ave

Game Day 1

  • 11:00 am Kindergarten division Eastern Conf vs Western Conf

  • 11:50 am Kinder /1st grade division Eastern Conf vs Western Conf

  • 12:40 pm 2nd grade division Eastern Conference NETS vs Western Conference PORTLAND 

  • 1:30 pm 2nd grade division Western Conference SUNS vs Eastern Conference NETS

  • 2:20 pm 3rd/4th grade division Eastern Conference Knicks vs Western Conference Lakers

  • 3:10 pm 3rd/4th grade division Eastern Conference Celtics vs Western Conference Warriors

  • 4:00 pm  5th / 6th / 7th grade division Mackzum vs Thunder

  • 4:50 pm 5th / 6th / 7th grade division Heat vs Thunder
     

Sunday December 12 @ Shooting Lab 722 E Ridgewood Ave

Game Day 2

  • 12:00 pm Kindergarten Eastern Conf vs Western Conf

  • 12:50 pm Kinder/1st grade Eastern Conf vs Western Conf

  • 1:40 pm 2nd grade Western Conference SUNS vs Western Conference PORTLAND 

  • 2:30 pm 2nd grade Western Conference SUNS vs Eastern Conference NETS

  • 3:20 pm 3rd /4th grade Eastern Conference Knicks vs Western Conference Warriors

  • 4:10 pm 3rd/4th grade Eastern Conference Celtics vs Western Conference Lakers 

  • 5:00 pm 5th / 6th / 7th Team Mackzum vs Heat

  • 5:50 pm 5th / 6th / 7th Heat vs Thunder

 

Saturday December 18 @ Shooting Lab 722 E Ridgewood Ave

Game Day 3

  • 11:00 am Kindergarten division Eastern Conf vs Western Conf

  • 11:50 am Kinder /1st grade division Eastern Conf vs Western Conf

  • 12:40 pm 2nd grade division Eastern Conference NETS vs Western Conference PORTLAND 

  • 1:30 pm 2nd grade division Western Conference SUNS vs Western Conference PORTLAND 

  • 2:20 pm 3rd/4th grade division Eastern Conference Knicks vs Eastern Conference Celtics

  • 3:10 pm 3rd/4th grade division Western Conference Lakers vs Western Conference Warriors

  • 4:00 pm  5th / 6th / 7th grade division Mackzum vs Thunder

  • 4:50 pm 5th / 6th / 7th grade division Heat vs Mackzum

 

Sunday December 19 @ Shooting Lab 722 E Ridgewood Ave

Game Day 4

  • 12:00 pm Kindergarten Eastern Conf vs Western Conf

  • 12:50 pm Kinder/1st grade Eastern Conf vs Western Conf

  • 1:40 pm 2nd grade Western Conference SUNS vs Western Conference PORTLAND 

  • 2:30 pm 2nd grade Western Conference SUNS vs Eastern Conference NETS

  • 3:20 pm 3rd /4th grade Eastern Conference Knicks vs Western Conference Warriors

  • 4:10 pm 3rd/4th grade Eastern Conference Celtics vs Western Conference Lakers 

  • 5:00 pm 5th / 6th / 7th Mackzum vs Heat 

  • 5:50 pm 5th / 6th / 7th Heat vs Thunder

 

Saturday January 8 @ Shooting Lab 722 E Ridgewood Ave

Game Day 5

  • 11:00 am Kindergarten division Eastern Conf vs Western Conf

  • 11:50 am Kinder /1st grade division Eastern Conf vs Western Conf

  • 12:40 pm 2nd grade division Eastern Conference NETS vs Western Conference PORTLAND 

  • 1:30 pm 2nd grade division Western Conference SUNS vs Eastern Conference NETS

  • 2:20 pm 3rd/4th grade division Eastern Conference Knicks vs Western Conference Lakers

  • 3:10 pm 3rd/4th grade division Eastern Conference Celtics vs Western Conference Warriors

  • 4:00 pm  5th / 6th / 7th grade division Mackzum vs Thunder

  • 4:50 pm 5th / 6th / 7th grade division Heat vs Mackzum

 

Sunday January 9 @ Shooting Lab 722 E Ridgewood Ave

Game Day 6

  • 12:00 pm Kindergarten Eastern Conf vs Western Conf

  • 12:50 pm Kinder/1st grade Eastern Conf vs Western Conf

  • 1:40 pm 2nd grade Eastern Conference NETS vs Western Conference PORTLAND 

  • 2:30 pm 2nd grade Western Conference PORTLAND vs Western Conference SUNS

  • 3:20 pm 3rd /4th grade Eastern Conference Knicks vs Eastern Conference Celtics

  • 4:10 pm 3rd/4th grade Western Conference Warriors vs Western Conference Lakers 

  • 5:00 pm 5th / 6th / 7th Mackzum vs Heat 

  • 5:50 pm 5th / 6th / 7th Heat vs Thunder
     

Be part of the Jr. NBA in Bergen County. The Jr. NBA aims to develop a lifelong passion for the game of basketball in Boys and Girls grades 1st - 7th by teaching them the fundamentals of the sport while instilling core values including teamwork, respect and sportsmanship.

  • All games from grades 1st - 2nd will be played on 8.5 foot baskets.

  • Grades 3rd - 7th will play on 10 foot baskets.

  • Register as an individual and you will be placed on a team or form your own team.

  • Replica NBA Jerseys 

  • 8 game season

  • Gyms will be located in Ridgewood

  • Equal Playing Time

  • Email us If you are interested in becoming a coach

JrNBAimage5.png