WNBA_jrNBA_OnLight.png

WINTER 2022 SESSION II

Boys & Girls Grades K - 8th
8 game season (plus 2 practices per team)

SATURDAYS and SUNDAYS

Schedule

 Saturday Jan 29 CANCELLED

 

WEEKEND 1 Practices

Saturday January 22 @ Shooting Lab 722 E Ridgewood Ave

  • 11:00 am Kindergarten/1st Grade Division - Practice Eastern Conference Knicks and Nets

  • 11:50 am Kindergarten/1st Grade Division - Practice Western Conference Suns and Lakers

  • 12:40 pm 2nd grade division - Both teams

  • 1:30 pm 3rd/4th grade division Practice Eastern Conference Bucks & Heat

  • 2:20 pm 3rd/4th grade division Practice Western Conference Warriors

  • 3:10 pm 5th / 6th / 7th grade division ALL PLAYERS


Sunday January 23 Shooting Lab 722 E Ridgewood Ave

  • 12:00 pm Kindergarten/1st Grade Division - Practice Eastern Conference Knicks and Nets

  • 12:50 pm Kindergarten/1st Grade Division - Practice Western Conference Suns and Lakers

  • 1:40 pm 2nd grade division - Both teams

  • 2:30 pm 3rd/4th grade division Practice Western Conference Warriors

  • 3:20 pm 3rd/4th grade division Practice Eastern Conference Bucks & Heat

  • 4:10 pm 5th / 6th / 7th grade division ALL PLAYERS
     

WEEKEND 2

Saturday January 29 @ Shooting Lab 722 E Ridgewood Ave

  • 11:00 am Kindergarten/1st Grade Division - Knicks vs Nets

  • 11:50 am Kindergarten/1st Grade Division - Suns vs Lakers

  • 12:40 pm 2nd grade division - Eastern Conference vs Western Conference

  • 1:30 pm 3rd/4th grade division Bucks vs Heat

  • 2:20 pm 3rd/4th grade division Bucks vs Warriors

  • 3:10 pm 5th / 6th / 7th grade division ALL PLAYERS


Sunday January 30 Shooting Lab 722 E Ridgewood Ave

  • 12:00 pm Kindergarten/1st Grade Division - Knicks vs Suns

  • 12:50 pm Kindergarten/1st Grade Division - Nets vs Lakers

  • 1:40 pm 2nd grade division - Eastern Conference vs Western Conference

  • 2:30 pm 3rd/4th grade division Bucks vs Heat

  • 3:20 pm 3rd/4th grade division Heat vs Warriors

  • 4:10 pm 5th / 6th / 7th grade division ALL PLAYERS
     

WEEKEND 3

Saturday February 5 @ Shooting Lab 722 E Ridgewood Ave

  • 11:00 am Kindergarten/1st Grade Division - Knicks vs Lakers

  • 11:50 am Kindergarten/1st Grade Division - Suns vs Nets

  • 12:40 pm 2nd grade division - Eastern Conference vs Western Conference

  • 1:30 pm 3rd/4th grade division Warriors vs Heat

  • 2:20 pm 3rd/4th grade division Bucks vs Warriors

  • 3:10 pm 5th / 6th / 7th grade division ALL PLAYERS
     

Sunday February 6 Shooting Lab 722 E Ridgewood Ave

  • 12:00 pm Kindergarten/1st Grade Division - Knicks vs Nets

  • 12:50 pm Kindergarten/1st Grade Division - Suns vs Lakers

  • 1:40 pm 2nd grade division - Eastern Conference vs Western Conference

  • 2:30 pm 3rd/4th grade division Bucks vs Heat

  • 3:20 pm 3rd/4th grade division Bucks vs Warriors

  • 4:10 pm 5th / 6th / 7th grade division ALL PLAYERS

 

WEEKEND 4

Saturday February 12 @ Shooting Lab 722 E Ridgewood Ave

  • 11:00 am Kindergarten/1st Grade Division - Knicks vs Suns

  • 11:50 am Kindergarten/1st Grade Division - Lakers vs Nets

  • 12:40 pm 2nd grade division - Eastern Conference vs Western Conference

  • 1:30 pm 3rd/4th grade division - Bucks vs Heat

  • 2:20 pm 3rd/4th grade division - Heat vs Warriors

  • 3:10 pm 5th / 6th / 7th grade division ALL PLAYERS
     

Sunday February 13 Shooting Lab 722 E Ridgewood Ave

  • 12:00 pm Kindergarten/1st Grade Division - Suns vs Nets

  • 12:50 pm Kindergarten/1st Grade Division - Knicks vs Lakers

  • 1:40 pm 2nd grade division - Eastern Conference vs Western Conference

  • 2:30 pm 3rd/4th grade division - Warriors vs Heat

  • 3:20 pm 3rd/4th grade division - Bucks vs Warriors

  • 4:10 pm 5th / 6th / 7th grade division ALL PLAYERS
     

Saturday February 19 @ Shooting Lab 722 E Ridgewood Ave

  • 11:00 am Kindergarten/1st Grade Division - Knicks vs Nets

  • 11:50 am Kindergarten/1st Grade Division - Suns vs Lakers

  • 12:40 pm 2nd grade division - Eastern Conference vs Western Conference

  • 1:30 pm 3rd/4th grade division Bucks vs Heat

  • 2:20 pm 3rd/4th grade division Bucks vs Warriors

  • 3:10 pm 5th / 6th / 7th grade division ALL PLAYERS

No games on FEB 20

WEEKEND 5

Saturday February 26 @ Shooting Lab 722 E Ridgewood Ave

  • 11:00 am Kindergarten/1st Grade Division - Knicks vs Lakers

  • 11:50 am Kindergarten/1st Grade Division - Suns vs Nets

  • 12:40 pm 2nd grade division - Eastern Conference vs Western Conference

  • 1:30 pm 3rd/4th grade division Warriors vs Heat

  • 2:20 pm 3rd/4th grade division Bucks vs Warriors

  • 3:10 pm 5th / 6th / 7th grade division ALL PLAYERS
     

CHAMPIONSHIP SUNDAY February 27 Shooting Lab 722 E Ridgewood Ave

  • 12:00 pm Kindergarten/1st Grade Division - Saturday Winner 11am vs Winner 11:50 am for Championship

  • 12:50 pm Kindergarten/1st Grade Division - Saturday Loser 11am vs Loser 11:50 am Consolation game

  • 1:40 pm 2nd grade division - Eastern Conference vs Western Conference

  • 2:30 pm 3rd/4th grade division Semi Final Heat vs Warriors

  • 3:20 pm 3rd/4th grade division Winner 2:30 pm vs Bucks

  • 4:10 pm 5th / 6th / 7th grade division ALL PLAYERS

UPADTED ROSTERS

Kindergarten/1st Grade Division Eastern Conference Knicks

Sienna Cash - Coach

Parker Fox

Zedric Miller

Henry Balagat

Colton Henry

Aleks Kozlowski

Jagger Kaschenbach

Ryan Brenner

Rex Chepucavage

Ayan Sikder

 

Kindergarten/1st Grade Division Eastern Conference Nets

Joseph Muselli

Kenneth Muselli

William Kuhnel

James Hickey

Ron Melumad

Noah Park

Emma Wacksman

Joey Giovatto

 

Kindergarten/1st Grade Division Western Conference Lakers

Kane Arillo

Calvin Hornby

Charlie Pengitore

Julian Parent

Bryson McCourt

Gavin DeSisto

Sacha Singer

Will Pietragallo

 

Kindergarten/1st Grade Division Western Conference Suns

Jack Garry

Maren Lamoriello

Eliza Kaestner

Dean Daffron

Nolan Fernandez

Victor Georgescu

Mason Monroe - Coach

Colton Flynn

2nd grade Division Eastern Conference

Quinn Johnson

Riley Everett

Finn IULA

Benjamin Zangrilli

Charles O'Keeffe

Brendan Lacey

Jack Lopez

Teddy Doolan

Gabriel Feldman

2nd grade Division Western Conference

Hudson Hung

Thomas Reilly

Shane Nadeau

Emmett Mulkeen

Daniel Amorosa

Greyson Vartughian

Rorey Chopey

Kavi Garehgrat

Ryan Mann

 

3rd/4th grade Division Eastern Conference Heat

Evan Fernandez

Madison Barnes

Morgan Ly

Morgan McGoldrick

Victoria Parrinello - Coach

Michael Higgins

Graham Brown

Matthew DiTommaso

Jack Beckerman

Aidan Twilliger

 

3rd/4th grade Division Eastern Conference Bucks

Michael Spitzer

Declan Mulkeen

Nathan Petrusa

Kivanc Korkmaz

Matthew Montone

Dylan Fallin

Isaac Hong

Milania Giovatto

Andriana Christolias

Alan Paziewski

 

3rd/4th grade Division Western Conference Warriors

Lenox Sakevich

Milania Bustamante

Grayson Atlas

Annabella Iannacone

Alec McAndrew

Deniz Serbes

Silvia Kaestner

Piter Levani

Seojun Lee

Abigail Pengitore

5th/6th/7th grade Division (WE WILL MAKE TEAMS )

Marcus Malkin

Lenny Depishilo

Christopher Elieh

Zavier Miller

Karl Gudmann

Kellan Aarons

Oliver Stimpfle

Devin Alex

Derin Oral

Anthony Noury

Charlie Fieldsend

Rylan Aarons

Eli Bluemke

thumb_IMG_0394_1024_edited.jpg

Be part of the Jr. NBA in Bergen County. The Jr. NBA aims to develop a lifelong passion for the game of basketball in Boys and Girls grades 1st - 7th by teaching them the fundamentals of the sport while instilling core values including teamwork, respect and sportsmanship.

  • All games from grades 1st - 2nd will be played on 8.5 foot baskets.

  • Grades 3rd - 7th will play on 10 foot baskets.

  • Register as an individual and you will be placed on a team or form your own team.

  • Jr NBA Jerseys 

  • 8 game season

  • Gyms will be located in Ridgewood

  • Equal Playing Time

  • Email us If you are interested in becoming a coach