2ND GRADE LEAGUE

  • PARAMUS (5-5)

  • MIDLAND PARK (0-9)

  • RAMSEY WILL (6-5)

  • GLEN ROCK TYLER (7-4)

  • RIDGEWOOD MAROON CUNNINGHAM (5-6)

  • RIDGEWOOD BLACK ROBINSON (6-5)

  • RIDGEWOOD WHITE COREY (3-8)

  • RIDGEWOOD GREY TONY (9-2)

  • SILVERBACKS BROOKLYN COLLINS (5-6)

  • SILVERBACKS PORTLAND TRAVIS (8-3)

  • SILVERBACKS WHITE GEORGE (5-5)

Season Schedule

Sunday November 14 @ Hoop City 681 Lawlins Rd Wyckoff NJ

2:30 pm Silverbacks 2nd Portland 18 vs Silverbacks 2nd Brooklyn 11

3:30 pm Silverbacks 2nd White 14 vs Glen Rock 16

 

Friday November 19 @ Hoop City 681 Lawlins Rd Wyckoff NJ

5:00 pm Silverbacks 2nd White 19 vs Silverbacks 2nd Brooklyn 17

 

Sunday November 21 @ Ridgewood YMCA 112 Oak St Ridgewood

6:00 pm Silverbacks 2nd Portland 20 vs Glen Rock 13

Wednesday November 24 @ Hoop City 681 Lawlins Rd Wyckoff

2:00 pm RTB 2nd Black 30 vs RTB 2nd White 15

2:00 pm RTB 2nd Grey 31 vs RTB 2nd Maroon 25

2:50 pm RTB 2nd White 30 vs RTB 2nd Maroon 28

2:50 pm RTB 2nd Black 16 vs RTB 2nd Grey 27

3:40 pm Silverbacks Brooklyn 27 vs Glen Rock 15

3:40 pm Silverback Portland 27 vs Silverbacks White 25

4:30 pm Silverbacks 2nd White 19 vs Glen Rock 15 

4:30 pm Silverbacks 2nd Portland 26 vs Silverbacks 2 Brooklyn 22

 

Friday December 3 @ Hoop City 681 Lawlins Rd Wyckoff NJ

5:00 pm Silverbacks 2nd Brooklyn 9 vs Ramsey 2

6:00 pm Silverbacks 2nd Portland 11 vs Ramsey 6

 

Friday December 3 @ Ridgewood YMCA 112 Oak St Ridgewood

4:30 pm RTB 2nd Black 22 vs RTB 2nd Maroon 16

Saturday December 4 @ Hoop City 681 Lawlins Rd Wyckoff

3:00 pm Midland Park 3 vs RTB 2nd Grey 25

4:00 pm Glen Rock 24 vs RTB 2nd White 17

5:00 pm Glen Rock 17 vs Paramus 1

 

Sunday December 5 @  Ridgewood YMCA 112 Oak St Ridgewood

9:00 am Silverbacks 2nd White 11 vs RTB 2nd Black 12

10:00 am Ramsey 9 vs RTB 2nd Maroon 7

11:00 am Englewood 40 vs Paramus 2

 

Friday December 10 @ Shooting Lab 722 E Ridgewood Ave

5:45 pm Silverbacks 2nd Brooklyn 29 vs RTB 2nd Black 27

6:45 pm RTB 2nd White 11 vs RTB 2nd Grey 10

Saturday December 11 @ Hoop City 681 Lawlins Rd Wyckoff NJ

3:00 pm Midland Park 6 vs Glen Rock 28

4:00 pm Silverbacks 2nd White 16 vs Paramus 28

Sunday December 12 @ Hoop Heaven Waldwick

10:00 am RTB 2nd Maroon 18 vs Silverbacks 2nd White 26

 

Sunday December 12 @ Ridgewood YMCA 112 Oak St Ridgewood

9:00 am Englewood 30 vs Silverbacks 2nd Portland 13

10:00 am Paramus 8 vs RTB 2nd Grey 6

11:00 am Ramsey 12 vs Midland Park 8

Friday December 17 @ Ridgewood YMCA 112 Oak St Ridgewood

4:30 pm RTB 2nd Maroon 31 vs Silverbacks 2nd Brooklyn 27

Saturday December 18 @ Hoop City 681 Lawlins Rd Wyckoff NJ

12:00 pm Ramsey 8 vs RTB 2nd White 7

1:00 pm RTB 2nd Grey 33 vs Midland Park 9

2:00 pm Silverbacks 2nd Portland 14 vs Paramus 4

 

Sunday December 19 @ Ridgewood YMCA 112 Oak St Ridgewood

9:00 am RTB 2nd Black 14 vs Paramus 10

10:00 am RTB 2nd Black 6 vs Ramsey 12

Sunday January 2 @ Ridgewood YMCA 112 Oak St Ridgewood

9:00 am RTB 2nd Grey 40 vs RTB 2nd White 10

10:00 am RTB 2nd Grey  20 vs RTB 2nd Maroon 18

11:00 pm RTB 2nd Maroon 30 vs RTB 2nd White 20

 

Sunday January 2 @ Hoop City 681 Lawlins Rd Wyckoff

9:00 am  Silverbacks 2nd Portland 27  vs Midland Park 9

10:00 am Silverbacks 2nd Brooklyn 0 vs Glen Rock 15

11:00 am Paramus 18 vs Silverbacks 2nd White 15

 

Friday January 7 @ Ridgewood YMCA 112 Oak St Ridgewood

4:30 pm RTB 2nd Maroon 24 vs RTB 2nd Black 20

 

Friday January 7 @ Shooting Lab 722 E Ridgewood Ave

5:30 pm Silverbacks 2nd Brooklyn 34 vs RTB 2nd Gray 37

6:30 pm Ramsey 11 vs Silverbacks 2nd White 12 

7:30 pm Midland Park 13 vs RTB 2nd Maroon 32

 

Saturday January 8 @ Ridgewood YMCA 112 Oak St Ridgewood

5:30 pm Glen Rock 30 vs RTB 2nd White 8

6:30 pm RTB 2nd White 15 vs Midland Park 11

 

Sunday January 9 @ Ridgewood YMCA 112 Oak St Ridgewood

9:00 am Midland Park 10 vs Silverbacks 2nd Brooklyn 26

12:00 pm Paramus 4 vs RTB 2nd Gray 20

Friday January 14 @ Ridgewood YMCA

4:30 pm RTB 2nd White 12 vs Silverbacks 2nd Portland 26

Friday January 14 @ Shooting Lab 722 E Ridgewood Ave

5:30 pm RTB 2nd Black 21 vs Glen Rock 14

6:30 pm Silverbacks Portland 5 vs Ramsey 7

 

Saturday January 15 @ Ridgewood YMCA 112 Oak St Ridgewood

5:30 pm Glen Rock 25 vs RTB 2nd Black 20

6:30 pm Ramsey 16 vs RTB 2nd Maroon 18

 

Sunday January 16 @ Ridgewood YMCA 112 Oak St Ridgewood

9:00 am RTB 2nd Black 14 vs Silverbacks 2nd Brooklyn 26

10:00 am RTB 2nd White 7 vs Silverbacks 2nd White 19

11:00 am RTB 2nd Gray 25 vs Silverbacks 2nd Portland 18

12:00 pm Paramus 15 vs Ramsey 5

 

Monday January 17 @ Ridgewood YMCA

2:00 pm MP 8 vs Paramus 14

Friday January 21 @ Shooting lab 722 E Ridgewood Ave Ridgewood

5:30 pm Silverbacks 2nd White vs Paramus

6:30 pm Midland Park vs Ramsey

 

Saturday January 22 @ Shooting lab 722 E Ridgewood Ave Ridgewood

5:30 pm Midland Park vs RTB 2nd Black

6:30 pm Glen Rock vs Silverbacks 2nd Portland

 

Sunday January 23 @ Ridgewood YMCA 112 Oak St Ridgewood

9:00 am Ramsey vs Glen Rock

10:00 am Silverbacks 2nd White vs RTB 2nd Gray

11:00 am Silverbacks 2nd Brooklyn vs RTB 2nd Maroon

12:00 pm Paramus vs Midland Park

1:00 pm Paramus vs RTB 2nd White

2nd Grade Playoffs

All teams are seeded #1 - # 11 based on records

Friday January 28 @ Ridgewood YMCA

4:30 pm # 6 seed vs # 9 seed

Friday January 28 @ Shooting Lab in Ridgewood

5:30 pm # 4 seed vs # 11 seed

6:30 pm # 5 seed vs # 10 seed

7:30 pm # 7 seed vs # 8 seed

 

Saturday January 29 @ Ridgewood YMCA

3:30 pm Winner # 6 seed vs # 9 Seed vs # 2 seed

4:30 pm Winner # 7 seed vs # 8 Seed vs # 3 seed

5:30 pm Winner # 4 seed vs # 11 seed vs Winner #5 seed vs #10 seed

6:30 pm Winner 5:30 pm game above vs # 1 seed

 

Sunday January 30 @ Ridgewood YMCA

4:00 pm Winner 3:30 Saturday game vs Winner 4:30 Saturday game

5:00 pm Winner 6:30 pm Saturday game vs Winner 9:00 am game above